Kładę się, zasypiam i znowu się budzę, bo Pan mnie podtrzymuje. (Ps 3,6)

IX Międzynarodowy Kongres Instytutów Świeckich


IX Międzynarodowy Kongres instytutów świeckich zgromadził w Asyżu 350 członków z 36 krajów. Temat kongresu brzmiał: Słuchając Boga "między bruzdami historii": co świeckość ma do powiedzenia konsekracji
W pierwszym dniu wysłuchaliśmy przesłania Ojca Świętego Benedykta XVI. Ojciec Święty zaproponował członkom instytutów świeckich, by skupili się na trzech sprawach:
1.  na czynieniu ze swego życia całkowitego daru z siebie w odpowiedzi na miłość Boga;
2.  na prowadzeniu życia duchowego, które sprawia, że człowiek widzi w każdym wydarzeniu życia sens nadany przez Boga;
3.  na formacji, by przeżywać życie w pełni i w mądrości, by być zdolnym do namysłu nad światem i otwierać się na relacje z innymi.
Potem Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego kard. Joao Braz de Aviz miał wykład, w którym pogłębił istotne treści przesłania Ojca Świętego. Ewa Kusz, przewodnicząca CMIS, przedstawiła statystykę dotyczącą instytutów świeckich na całym świecie. Zadała też ważne pytanie, czy mamy zabiegać o to, by cały świat stał się chrześcijański, czy o to, by być chrześcijaninem w świecie. Po południu jezuita prof. Paolo Gamberini wygłosił konferencję nt. konsekracji Jezusa w świecie i dla świata.

We wtorek, prof. Barbara Gerl-Falkovitz, filozof religii z Niemiec, mówiła o trwałym napięciu w życiu chrześcijanina. Jednym z największych wezwań, których doświadcza chrześcijanin, jest napięcie przed wydaniem swojego życia, by nie żyć dla siebie, lecz by żyć w proegzystencji. Z tego naturalnego odruchu, naturalnego lęku przed śmiercią (duchową) może wyzwolić jedynie Chrystus. Po południu uczestnicy zostali zaproszeni do przyglądnięcia się nowemu modelowi świętości w Kościele, jaki rodzi się z powołania świeckiej osoby konsekrowanej. Wysłuchaliśmy najpierw wykładu abp. Geralda Lacroix z Kanady, a potem świadectw członków różnych instytutów.

W ostatnim dniu pochylaliśmy się nad nowymi sposobami komunikowania się Kościoła i w Kościele. Pod takim właśnie tytułem wykład wygłosił dr Ivan Netto, psychiatra z Indii, członek instytut świeckiego. Nowe media stanowią również dla ludzi Kościoła nowy język komunikowania się ze światem. Dają prawie nieograniczone możliwości przekazywania informacji, kontaktowania się z ludźmi na całym świecie, niesienia wzajemnej pomocy, ale także mogą przyczynić się do utraty wewnętrznej głębi wzajemnych kontaktów przez poruszanie się w wirtualnym świecie. By technologia nie stwarzała zagrożeń, potrzeba najpierw zdobyć podstawy teologii, by dobrze rozumieć i respektować godność osoby ludzkiej.

Drugim prelegentem ostatniego dnia była Piera Grignolo z Włoch, członkini instytutu świeckiego. Swoje wystąpienie zatytułowała: Jak zmienia się powołanie, gdy zmienia się świat i zmieniamy się my sami. W swoich fundamentach nasze powołanie się nie zmienia - mamy być darem dla innych i realizować plan Boga w rzeczywistym świecie. Zmienia się natomiast sposób komunikowania się ludzi między sobą, ponieważ zmienia się sposób ich życia. Członkowie instytutów świeckich muszą być kreatywni w szukaniu nowych sposobów swojej obecności w świecie. To m.in. znaczy, by nie bać się wchodzenia w obszary życia dotąd uważane za brudne czy niegodne i czasami zdecydować się na to, że się czymś pobrudzimy. Wszystko po to, by zamysł Boży wobec świata i wobec człowieka okazał się w całej prawdzie przed światem.

Każdego dnia odmawialiśmy Jutrznię i Nieszpory oraz uczestniczyliśmy w Eucharystii w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Liturgia była celebrowana w siedmiu językach. Klimat tego spotkania sprzyjał wymianie doświadczeń członków instytutów z całego świata i pokazywał nowe możliwości działania, zaangażowania w świecie. Wielu z nas dał nowe motywacje do pracy.

Czas pomiędzy wykładami, wystąpieniami, modlitwami wykorzystywany był na indywidualne spotkania członków różnych instytutów, na nawiązywanie nowych kontaktów, na wymianę doświadczeń i dzielenia się troskami.

Przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce
dr Teresa Stawarz

 

<< poprzedni atykuł wstecz następny artykuł >>
© Elianum
Wszelkie prawa zastrzeżone.