Którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. (Ps 126,5)

Spotkanie młodych ze świętymi Karmelu (21-24 VIII 2009)

W dniach 21 - 24 sierpnia odbyło się VI Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu. Uczestniczyło w nim ok. 300 młodych osób. W tym roku patronem spotkania był św. Jan od Krzyża. Młodzi ludzie zaproszeni byli do odkrywania miłości Boga poprzez: spotkanie przy źródle (codzienną Eucharystię), osobistą modlitwę, adorację, spowiedź św., obecność we wspólnocie. Zachęcani byli do poznania siły tej miłości, która daje prawdziwą wolność, niszczy lęk, jest mocniejsza od jakiegokolwiek oręża świata.

Towarzyszył im w tej wędrówce św. Jan od Krzyża, którego życie wypełnione było wielkim cierpieniem wewnętrznym i zewnętrznym, człowiek kochający Boga ponad wszystko.

Gośćmi spotkania byli o. Miguel - karmelita bosy z Hiszpanii i trzy siostry karmelitanki, również z Hiszpanii. Na sobotę i niedzielę przewidziane były warsztaty dynamiczne i duchowe o bardzo zróżnicowanej tematyce, w których młodzież ochoczo uczestniczyła.

Wśród warsztatów dynamicznych wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty taneczne: taniec afrykański i taniec hiszpański, nie brakowało również chętnych na: warsztat malarski, pisania ikon, poezji, rzeźby, muzyczny, o wolontariacie hospicyjnym.

Bardzo bogaty był również wybór warsztatów duchowych: antykryzysowy, powołaniowy, walki duchowej, kierownictwa duchowego u św. Jana od Krzyża, warsztat o wartościach itd.

Dzięki zaangażowaniu członkiń i osób zaprzyjaźnionych w przygotowywanie posiłków dla młodzieży, mogłyśmy włączyć się również od strony duchowej w spotkanie, czy to prowadząc grupki jako animatorki, czy przez rozmowy i bycie z młodymi. Byłam zbudowana postawą ludzi młodych biorących udział w spotkaniu. Cieszyłam się widząc, jak przeżywają Eucharystię, "przytulają się" do Najświętszego Sakramentu, licznie korzystają z sakramentu pokuty i pojednania. Widać było, że szukają czegoś więcej dla swojego życia, że jest w nich pragnienie spotkania Boga Żywego.

Najbardziej utkwiła mi w pamięci Droga wiary i światła przedstawiająca w bardzo wymowny sposób najważniejsze stacje z życia św. Jana od Krzyża, którą przygotowali i odegrali klerycy z Lublina.

O. Miguel przedstawił świętego, jako poetę i osobę zakochaną, która uczy prostoty, pozwala zdobyć na nowo oczy dziecka, zachwycić się. W najtrudniejszym momencie swojego życia, znosząc wielkie cierpienie wewnętrzne i zewnętrzne, św. Jan od Krzyża napisał jedną z najpiękniejszych pieśni o miłości. O. Miguel zinterpretował pieśń świętego wskazując na nieprzemijającą aktualność jej treści dla naszego życia. W sercu pozostały mi słowa, którymi Ojciec podsumował homilię: "To nie my wyruszyliśmy na spotkanie Boga, to Bóg jest zakochany w nas. On mnie szuka, wstaje wcześnie dla mnie i patrzy na mnie oczyma zakochanego. On zawsze będzie..."

Kolejnemu Spotkaniu Młodych będzie patronował Święty Prorok Eliasz. Organizatorzy już dziś zwrócili się z prośbą do nas, jako Instytutu, aby osoby, które mają takie zdolności, ułożyły Litanię do Proroka Eliasza, oraz hymn spotkania.

rla

 

<< poprzedni atykuł wstecz
© Elianum
Wszelkie prawa zastrzeżone.